Zatrudnienie w branży ochrony w dobie pandemii koronawirusa
Data: 2021-08-08 14:41

Witam w pierwszym odcinku artykułów cyklicznych dotyczących spraw personalnych ( i nie tylko ) w branży ochrony.

Wiosną 2020 roku po wybuchu pandemi koronawirusa i zamknięciu wielu branż, na rynku pracowniczym pojawiło się wiele osób chętnych do pracy w ochronie.

Branża ochrony okazała sie wyjątkowo odporna na zawirowania związane z panującą epidemią, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania ze strony osób, które straciły zatrudnienie, do podjęcia pracy w ochronie.

Niestety duża część pracowników ochrony, którzy podjęli pracę przenosząć się z innych, zamkniętych  branż, potraktowało swoje nowe zajęcie typowo "sezonowo".

Reasumując, większość z nich po otwarciu gospodarki, powróciło do swojego poprzedniego zajęcia, rezygnując z dnia na dzień z pełnionych na obiektach obowiązków, co niestety często stawiało pracodawców z branży ochrony w mocno niekomfortowej sytuacji.

Ocywiście byli i tacy pracownicy, co postanowili pozostać w ochronie, ale niestety była to nieliczna grupa.

Dlatego sezonowe wsparcie rynku pracy w ochronie, nawet z tak poważnego powodu jak pandemia, negatywnie odbija się na całej branży.

Są też pozytywne aspekty tej sytuacji, a mianowicie branża ochrony pomogła przetrwać trudne chwile pracownikom innych branż podczas zapaści na rynku pracy  wywołanej koronawirusem.

Mariusz Słupski

Inspektor ochrony fizycznej.